Фурни за вграждане
Фурна за вграждане или свободностояща?
Когато говорим за свободностояща фурна, много хора си представят традиционните готварски печки. Точна както подсказва и името им те са „всичко в едно”. В горната си част имат няколко котлона за готвене, а под тях е фурната.
Най-голямото й предимство е нейната многофункционалност. Имате един уред, който може да се справи с всяка задача в процеса на готвене. Той може да се впише в интериора и да се превърне във фокусната точка.
На пазара можете да откриете голямо разнообразие от модели с различна функционалност и начин на работа – електричество, газ.
Освен това, Ви предлага по-голяма гъвкавост относно местоположението си. Имате възможност да го преместите винаги, ако правите ремонт или решите да освежите помещението.
От друга страна, фурната за вграждане е проектирана за монтаж в кухненските шкафове. Нейното местоположение не е строго фиксирано и зависи изцяло от Вашите предпочитания. Имате възможност да изберете дали да се намира на някоя колона - на височината на очите или да бъде на долния ред на шкафовете, да бъде под плота за готвене или на друго място.
Особеност на уредите е, че след като бъдат инсталирани, не можете да ги преместите. Въпреки това, те са прекрасно решение за малки кухни, където е важно да се осигури повече пространство на пода. Идеални са и за хората, които предпочитат елегантната визия или се насочват към интериор с минималистичен или модерен дизайн.
По своите функции, вградените фурни не отстъпват на традиционните. Най-добрите марки Ви предлагат голям избор от модели с различни функционалности, начини за приготвяне на храната и удобства като самопочистване.
Ако предпочитате Вашето пространство да е винаги подредено и организирано, моделите за вграждане са по-добрият избор!
Как да изберете подходящи уреди за вграждане?
Започнете като изберете капацитета на Вашата фурна за вграждане. Той се измерва в литри и колкото по-голям е, толкова повече място за готвене ще има. Моделите с голяма вместимост са идеални за големи семейства, любители готвачи и приготвянето на големи количества храна. Докато тези с по-малък, са чудесни за малки кухни, където е важно да се намери място за най-необходимите електроуреди.
Различните производители ще Ви предложат вградени фурни започващи от 35 и стигащи до 82 литра. Съветваме Ви, преди да се спрете на конкретен продукт, да помислите внимателно за нуждите на Вашето домакинство.
Следва да обърнете внимание и на вида на фурната. Можете да избирате между:
Конвенционална – нейните нагреватели са разположени в горната и долната част на фурната, за да затопля вътрешността. Причината е, че няма вентилатор, който да циркулира топлината. Готвенето с нея изисква по-дълго време, защото трябва да изчакате, докато загрее. Недостатък е, че топлината не циркулира и може ястията Ви да се сготвят неравномерно.
- С вентилатор – нагревателите отново са разположени в горната и долната част на фурната, но имат като допълнение вентилатор. С него въздухът циркулира и се разпределя по-равномерно по време на готвенето. Повечето имат и функция за готвене без вентилатор.
- Конвекторни – имат пръстоновиден нагревателен елемент в задната част на фурната. Тъй като той се намира директно пред вентилатора, фурната се загрява по-бързо от другите два вида и осигурява равномерна температура в цялото пространство. Много модели са многофункционални и предлагат разнообразни функции за готвене, включително без вентилатор.
- На пара – тези фурни използват пара с висока температура за готвене. Това е не само чудесен начин за приготвяне на храна, но и здравословен. Перфектни за готвене за зеленчуди, риба и месо. Често се предлагат с резервоар за вода, който генерира парата
Не забравяйте да помислите и за вида на почистването на Вашата фурна за вграждане. Повечето модели имат програма за самопочистване като:
- Пиролиза – използва висока температура над 300 градуса, за да разгради мазнината във фурната до фина пепел, която лесно се почиства с влажна кърпа. Тази функция оставя вътрешността на фурната перфектна, без търкане с агресивни химикали.
- Катализа – фурната има специално обработена облицовка, която бързо абсорбира мазнините. Когато се загрее вътрешността до нормални температури за печене, мръсотията се превръща в пепел. Това Ви дава възможност лесно да я почистите след като приключите.
- Хидролиза – използва се пара, за да се омекотят мазнините и мръсотията. След приключване на програмата, лесно могат да бъдат избърсани със кърпа.
Това са само някои от особеностите, на които трябва да обърнете внимание при избора на фурни за вграждане. Не забравяйте, че е важно при проектиране на кухнята да се съобразите с наличното пространство, бюджета и нуждите на Вашето домакинство.
Свържете се с нас на телефон: 089 576 3395.